Can Fırat, ACC, MBA, BSc Eng

Can_firatOkuduğu yıllarda makine mühendisliği bölümünden tanınan özel bir başarı hakkı ile hem öğrenci hem de aynı dönemde öğrenci asistanı olarak mezun olan Can Fırat, İşletme Yüksek Lisansını (MBA) mühendislik diplomasını aldıktan hemen sonra tamamladı. Ardından gerek 6 sigma gerekse yalın 6 sigma ve hatta kısıtlar teorileri üzerine araştırmalar yapıp bilgi birikimini arttırmaya yönelik adımlar atmıştır.
Kariyer hayatına MBA yaparken atılan Can Fırat, plastik sektörünün öncü firmalarından biri olan Fırat Plastik firmasında mekanik bakım uzmanı ve sonrasında bölüm yöneticisi olarak çalışmaya başladı. Bir çok makine hattının kurulum ve uygulamalarında görevler alan Can Fırat, daha sonra Sabancı Holding bünyesinde ilk 5 firmadan biri olan ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Temsa Global’de görev almaya başladı. Sırasıyla kurumsal ve direkt satış deparmanında bölge sorumlusu, yöneticisi ve bölge müdürlüğü pozisyonlarında görevler aldı. Bayi kanallarının gelişimi, satış organizasyonlarının yapılandırılması ve yeni kurulan bayi ağlarının eğitimlerinde görev almaya başlayan Can Fırat, bu yıllarda satış tecrübesinin yanı sıra eğitim ve sahne tecrübesini de uzunca bir süre deneyimleyip arttırma fırsatına sahip oldu. Otomotiv sektöründen sonra çalışma yaşamına Türkiye’nin diğer lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe devam etti. Görev almaya başladığı Hafele GmbH’de, Orta Doğu ülkelerinin projeleri ve yurtdışı franchise mağazalarının gelişiminden sorumlu pozisyonlarda aktif roller üstlendi.
Yıllar öncesinde halen profesyonel koçluk ve eğitimcilik yapan bir dostunun da kendisini cesaretlendirmesiyle, bireysel öz farkındalığı arttırıcı eğitimler almaya başladı ve sonrasında eğitimler vermeye devam etti. Can Fırat, koçluğu profesyonelce yapmak için ICF  (International Coach Federation) tarafından onaylanmış bir koçluk okulu olan Adler International Learning Central Europe’dan koçluk eğitimlerini alıp Profesyonel Koçluk diplomasına sahip oldu. Can Fırat, ICF tarafından gerekli görülen tüm yetkinlikleri de başarıyla tamamlayarak ACC (Associated Certified Coach) unvanına sahip olmuştur. Ardından, ICF tarafından da onaylı Takım ve İlişki Sistemleri Koçluğu (ORSC) serilerini tamamlayıp Takım ve İlişki Sistemleri Koçluğu yetkinliklerine sahip bir koç olmuştur. Bunun yanı sıra sürekli öğrenme ve kişisel gelişime verdiği önem doğrultusunda ICF ve diğer önemli otoritelerce onaylanmış eğitimlere katılımlara devam etmektedir.
Can Fırat, sistemlerde değişime tanıklık ettikten sonra insandaki değişime tanıklık etmek, güçlü yanlarımı koçluk ve eğitmenlik olarak yaptığım işte kullanmak amacıyla da Fraternity Coaching firmasını kurmuştur.
icf memberCan Fırat, Kariyer, Yönetici ve Takım Koçluğu çalışmalarının yanı sıra gerek düzenlediği workshoplar gerekse, “Yaratıcı Zeka (CQ)”, “İletişim Becerileri”, “Kişisel Farkındalık”, “Takım Çalışması”, “Yönetim Becerileri”, “Performans Yönetimi”, “Sosyal Stiller”, “Satış Becerileri”, “Kurum Kültürü”, “Davranışsal Duygusal Zeka (BEQ) ve koçluk alanında da eğitimler vermeye devam etmektedir.
İşimi yaparken beni ben yapan en önemli özelliklerim ise; gerek danışanlarımın gerekse eğitimlerime katılan her bir bireyin eşşizliğini kabul edip yargıdan uzak olmam, samimi olmam, işimi tutkuyla yapıyor olmam, her bir alandaki hizmetim için öğrenme aşkı ve sevgisiyle cesaretli olmam. Güvendiğim üç önemli unsur ise kendim, danışanım ve bu oluşumdaki süreç.

Bir cevap yazın