Planlamak – Yapmak

ileadmin

Planlamak – Yapmak

Çok iyi planlar yapıyor olmanız demek, işleri iyi bitirdiğiniz anlamına gelmez. Girişimciler, iş sahipleri ve hatta kurumsal yapılar içinde çalışanlar arasında en başarılı görünenler, bir şeylerin oluşumunu gerçekleştiren veya başladığı işi bitirenlerdir. Eğer gününüzün yoğun bir kısmını planlama ile geçiriyorsanız sadece verimliliğinizi değil aynı zamanda kariyerinizi de sabote etmiş oluyorsunuz.
Bu planlamanın kötü bir şey olduğu anlamına elbette gelmiyor, fakat gereğinden fazlasının zaman kaybı olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Bunun yanı sıra planlamaya ayrılan sürenin fazla olması demek gerçekleşecek sonuçların veya çıktıların her zaman çok iyi olacağı anlamına da gelmiyor. Planlar gerçeğe taşındığında ve adımlar atıldığında, işin içine dalmak ve olası problemlerin önüne geçmek adına hareket etmek, bazen çok daha etkin bir yöntem olacaktır.
Artık gereğinden fazla planlama yapmak konusunda frene basıp gerçekten adım atıp bir şeyleri bitirmenin tam sırası. İşte bunun için gerek duyabileceğiniz yapı taşları;
1. Planlama sürenizi kısıtlayın. Günlük, haftalık veya aylık olarak planlamaya ne kadar sure ayırmanız gerektiğini netleştirip gerektiğinden fazla süreleri kısaltın. Bu sisin planlama esnasında daha fazla odaklanmanızı ve daha yaratıcı olmanızı sağlayacak gerilimi yaratacaktır. Bu sayede fikirlerinizi yere indirip uygulama fırsatını arttırmış olacaksınız.
2. Hareket etmeye ve ivme kazanmaya başlayın. Bir fikir siz adım atıp ivme kazanmaya başladığınızda bir anlam ifade eder. Ne yazık ki, bir fikri zihninizden hayata aktarmak, harekete geçmek ve hız kazanmak biraz zorlu olabilir.
Birkaç tasarladığınız fikriniz veya projeniz varsa, artık başarısızlık korkunuzu bit kenara bırakıp takviminize bir başlangıç günü atayıp o günü raptiyeleyin. Yarın veya önümüzdeki hafta ama mutlaka takviminize bunu yazın ve adım atın. İçinizdeki tutku ve adanmışlıkla, yolunuzdaki en küçük engel bile size tecrübe ve öğrenme fırsatı olarak güç katacaktır..
3. Hedeflerinizi gözünüzde canlandırın ve buna göre hareket edin. Nereye ulaşmak ve ne olmak istediğinizi büyük resme bakarak karar verip adımlarınızı ona göre tasarlayın. Bunun için önce o büyük resmi çizin
4. Deneme yanılma metodunu kullanın. Planlı gitmek için her zaman her adımı planlı atmanıza gerek yoktur. Bu kulağa biraz garip gelebilir, fakat bu adımlarınızda deneme yanılma ve sonrasında hata yapmama metodunu kullanmanız için gerekli en iyi yaklaşımdır. Örneğin fikrinizi artık sahada kullanmaya başladığınızda, adımlarınızı anlık değişim – taleplere ve deneme yanılmalarla şekillendirmeye bununla birlikte akışı ona göre tekrar düzenlemeye başlarsınız. Bu sayede neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlama şansına sahip olur yeni düzenlemeler yaparsınız.
5. 80/20 Kuralını göz önünde bulundurun. 80/20 kuralı şu şekilde tanımlanabilir: Ulaşılan sonuçların yüzde sekseni, ortaya koyduğumuz çabanın yüzde yirmisinden kaynaklanır. Büyük resme bakıp asıl odaklanmanız gereken %20 lik bölüm ile işlerin %80 lik bölümünü gerçekleştirmeniz mümkün. Bu şekilde verimliliğinizi de arttırabilirsiniz.
6. İç sesinize güvenin. Gerçekten yapmak istediğiniz işleri bitirmenizin en önemli kısmı kendi yeteneklerinize güvenmektir. Korkularınızı bir kere kenara bıraktığınızda, listenizde mevcut o büyük işleri rahatlıkla size özgün yetenek ve motivatörlerinizle bitiriyor olacaksınız.
thinker-doer1
Mükemmeli planlamak ve ona sahip olmak çok da gerçekçi değildir. Her ne olursa olsun en azından istediğinize doğru adım atıp her zaman bazı problemlerin olabileceğini düşünmek gelecekte sizi çok daha hazırlıklı kılacaktır.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın