Düşüncelerinizin Farkında Olun

ileadmin

Düşüncelerinizin Farkında Olun

Son elli yıldan bu yana negatif düşünce kalıpları üzerine o kadar çok araştırma yapılmış ki listelere baktığımda, hele de çarpık düşünce ve Rasyonel Duygu Davranış Terapisi aracılığı ile “bilişsel önyargı” hakkında olanları gördüğümde yüzüm buruştu.
Çarpık ve bilişsel önyargı alışkanlığınızın olduğunu fark etmeniz çok da kolay değil. Nasıl bir düşünce içinde olursanız olun, negatife saptığınızda bile bunun mantıklı olduğunu varsayarsınız. Sağlıklı düşünemediğimizde zihnimizdeki negatif düşünceler mantık dışıdır. Bunun değerlendirmesini şöyle yapabilirsiniz,

1. Önce kendiniz ve sonra dış dünya ile ilgili düşüncelerinizin doğru olduğunu nasıl anlıyorsunuz?
2. Düşünceler her zaman gerçekleri yansıtır mı?
3. Dev aynasında olup olmadığınıza baktınız mı?
Beynimiz biz düşünürken vaktini nöronlarımız arasında kurmuş olduğu bağlantılar üzerinden geçiş yapmakla harcar. Böylece sıklıkla kullandığımız nöronlar güçlenir, kullanılmayanlar ise zayıflar. Tıpkı spor yaparken sıkça kullanılan bölgelerin daha da güçlenmesi gibi düşünebilirsiniz.
Hayatınızı çarpık ve gerçek dışı düşüncelerle geçirirseniz sizce ne olur? Aynı nöral yolları sürekli güçlendirdiğiniz için çarpık yolları bulup izlemeniz çok daha kolaylaşır. Böylece otomatik düşünce alışkanlığı geliştirir. Eğer olumlu düşünüyor ve yolları buna göre sağlamlaştırıyorsanız haberler iyi, eğer olumsuz düşüncelere veya çarpık düşüncelere sahipseniz işte bu hiç kimsenin tercih edeceği bir uzmanlık değil.Negatif düşüncelere daldığınızda bunları bastırıp yerine sağlıklı veya pozitiflerini koymaya çalışmak işe yaramaz. Bu tür düşünceler kurtulmak için onları serbest bırakıp tıpkı bir balon gibi uçurmanız gerekir.home-nightballoon
Bırakın süzülüp gitsinler ve burada asıl önemli olan negatif düşüncelerinizin farkına varmanız. Neden mi? Dışarıdan şöyle bir adım çekilip baktığınızda, onların sadece birer düşünce olduğunu fark ettiğiniz anda aslında birçoğunun gerçek olmadığı anlarsınız.
Alışkanlıklarınızı küçük adımlarla da olsa değiştirmeye başladığınızda ve onların sadece bir düşünceden ibaret olduğunu anladığınızda, kendi gücünüzün farkına varma yoluna girdiniz demektir. Bunun size faydası ise artık negatif düşünceleri haklı çıkartama hatasına düşmüyor olmanız.
Düşünce biçimlerinizin farkına vardığınızda aklınızdan geçenlerin gerçekliğini sorgulayacak, bunu yaparken de size rehberlik eden gücün öz farkındalık olduğunu keşfedeceksiniz.
• Geçmiş “başarısızlıklarınız” yüzünden halen kendinizi eleştiriyorsanız,
• Yeteneklerinizden şüphe ediyorsanız,
• “Olacaklardan” korkuyorsanız,
• Kendinizi küçümsüyorsanız,
• Başarısız olacağınıza inanıyorsanız,
Suçlamak
çarpık düşünce alışkanlığına sahipsiniz demektir.
Şunu asla unutmamanız gerekir ki ne kadar güçlü bir inancınız olursa olsun bu onun doğru olduğu anlamına gelmez.
Çok az kişi düşüncelerinin duygularını nasıl etkilediğinin farkındadır ve sadece düşüncelerinizin farkına varmakta uzmanlaşmak bile negatif düşüncelerin değişmesine yardımcı olur.
Negatif düşünceler hızla aklınıza girer vereceği zararı hızla verir ve sonra uçup gider. Sivri sinek gibi konar ve uçar, ısırıldığınızın farkına bile varmazsınız. Bilincinizde bir işgalcinin varlığını ancak içinizde belirli duygular uyandığında anlamaya başlarsınız.
İyisi mi siz bu duygular uyanmadan bu satırları okuduktan hemen sonra farkındalığınızı arttırmak için düşünce sisteminizin nasıl olduğuna dikkat etmeye başlayın ve koçunuzla konuşun.
Can Fırat

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın