Keşke Yerine Keşfedin, Hayal Edin ve Ortaya Çıkartın

ileadmin

Keşke Yerine Keşfedin, Hayal Edin ve Ortaya Çıkartın

Pişmanlık tüm biçimleri ve boyutlarıyla karşımıza geliverir. Onların bir kısmını anlamak kendimizle başa çıkmamıza yardımcı olup bizi bilinçli yapabilir. Kendimizi kayıplara karşı korumak görece iyi bir yöntem olabilir. Alternatifler arası seçim yapmak elbette bazı riskleri içerebilir, ancak biz belirsiz kazanımlar yerine küçük ve kesin bir kazancı tercih ederiz. Bununla birlikte bizler aşırı derecede yüksek veya düşük olanlar yerine tatminkar orta dereceli çözümleri tercih etme eğilimindeyizdir.

Barry Schwartz’ın Seçme Paradoksu adlı kitabında iki tür pişmanlıktan bahseder. Bunlar öngörülen ve karar-sonrası pişmanlıklar. Bizler yaptığımız bir seçim sonucunda üzgün olduğumuz zaman karar-sonrası pişmanlığa fazlaca aşinayızdır. Dikkatinizi çekmek istediğim öngörülen pişmanlık, daha uzun sürdüğü ve daha fazla akıl kurcaladığı için tahmininizden daha kötü olabilir. Bu iki durum da duygusal temelimizi yükseltir. Gene güzel bir tespit ise öngörülen pişmanlık karar almayı ve karar-sonrası pişmanlık ise keyif almayı çok zor hale getiriyor.
Eğitimlerde verdiğim örneği yinelemem gerekirse, bir çoğumuz kaybetmekten hoşlanmamaya veya risk almamaya yönelik ikiye – bir oranında tercihte bulunuruz. Bu, öngörülen pişmanlık yaşadığımız ve kendimizi ondan korumaya çalıştığımız zaman daha da ilginç bir hale gelir. Garantili bir 100 TL ile potansiyel 200 TL arasında bir seçim yapmak zorunda kaldığınızda garantili 100 TL yi seçersiniz ve gene de yazı tura atıp sonucu görmek istersiniz. Böylece bize karar sonrası pişmanlık için potansiyel sunulmuş olur. Bir kere karar aldığımızda da kaybetme hoşnutsuzluğumuzu sınırlamak için başımızı o kumun içine gömmeyi tercih ederiz. Ancak bunu da koçluklarınızda fark etmek sizin elinizde.
Bu günden yirmi yıl sonra yaptığınız şeylerden çok yapmadığınız şeyler nedeniyle daha fazla hayal kırıklığı yaşamış olacaksınız. Bu nedenle sizi bağlayan ipleri, düğümleri veya adına her ne derseniz onları çözüp atın. Daha emin kıyılardan uzaklara yelken açın. Kök inançlarınızdan, sizi bağlayan prangalardan kurtulun kimse sizi çocukluğunuzdaki inançlarınızı bıraktığınız için suçlayamayacak.
Yelkenlerinizle rüzgarları yakalayın, hayalini kurduğunuz o meyve bahçesinde yürümeye başlayın ve o kocaman yeşil elmayı huzurla ısırın. stock-footage-healthy-young-woman-eating-green-apple-and-smiling-at-home-indoors

Keşfedin. Hayal edin. Ortaya çıkartın.
Anı yakalamak, olmuş ve yaşanmışlıkları bırakıp, seçimleri uzun dönemli sonuçlarını hesaplamaksızın eylem konusunda hareketsiz kalındığınızda, o kocaman KEŞKE kümesini zihninizde düşünmekten başka bir şey yapamazsınız.
Şimdi kendiniz için şunu yapın; pişmanlık duyduğunuz en az üç şeyi veya fazlasını ayrı ayrı kağıtlara yazın ve hiç düşünmeden yakın, çünkü önünüzde yanan ateş artık yeni kararlar alıp, içinizde sizi ileriye taşıyacak ihtiyacınız olan ateşten başkası değil.
Şimdi yelken açma zamanı. saga yachts 35
Can Fırat

Yazar hakkında

admin administrator

1 yorum

Nazlı Ayça ÖzkarahanYayın tarihi7:41 am - Nis 30, 2013

Sevgili Can,
Çok güzel yazmışsın, böylesine harika bir bahar günü gerçekten insanın içinde yeni umutlar, azim ve hadi yapalım hissi veren bir yazı. Aklına ve yüreğine sağlık.

Bir cevap yazın