İçinizdeki Ses

ileadmin

İçinizdeki Ses

İçinizdeki ses, sizi harekete geçirmek için zorluyorsa, adımlarınızda hazırlıklı olmanızı ve herhangi olası bir sonucu göğüslemenizde yardımcı oluyorsa ya da bazı olası tedbirler almanızı sağlıyorsa yapıcıdır. Diğer yandan eğer bu ses, aklınızın içinde bozuk plak gibi dönüp duruyorsa ve sizi ileriye taşıyacak düşüncelerinize odaklanmanızı engelliyorsa, ruh halinizi olumsuz yönde etkiliyorsa ve hayatınıza devam etmenize engel oluyorsa bu ses artık yıkıcı olup içinizdeki sabotajcı halini almış demektir.

Değiştirebilecekleriniz üzerine odaklanın ve gerisini unutun. İçinize dert olan bir ses varsa onu dinlemek için belirli bir zaman sınırı koyun. Onu dinledikten sonra endişe yaratan yardımları için teşekkür edin ve bundan sonrası için gerçekleştirmek istediğiniz o güzel fikriniz için bir eylem planı yapın. Bunu adımlara bölün ve sizi harekete geçirecek kararlar verin. Yarın ya da bir sonraki hafta bu konuda neler yapabilirsiniz? Bu konu hakkında kimlerle konuşabilirsiniz?
İnsan zihni kaybı kazançtan daha güçlü bir şekilde algılar. İşin olumlu yönlerine odaklanmak yerine zihin, risk acısını çekmeye odaklanmıştır. Bilimsel olarak da artık bu bakış açısını değiştirebileceğimiz çoklu zeka kuramlarıyla ispatlandı ve bakış açımızın sabit olmadığı yani değişebilir olduğu görüldü.
İyimser insanlar, dünyada iyi olan pozitiflikleri görmeyi tercih ederler. Başarılarından ötürü kendilerine inanır ve başarılı olmak için çalışırlar. Kötümser olanlar ise kendi başarılarını acemi şansı, başarısızlıkları ise kader kurbanı olarak görürler. Peki siz nasıl biri olmak istersiniz, iyimser olarak öğrenende mi yoksa kötümser olarak yargılayanda mı?
Bazıları ise olumsuz bakış açısının onları koruduğunu düşünür, hazırlıklı olurlarsa hayal kırıklığına uğramayacaklarına inanırlar. Ancak olumsuz olmak bizi korumaktan çok sadece soyutlar. Bunu denemek sizin elinizde: Çevrenizde birine olumlu ve mutlu diğerine ise olumsuz ve mutsuz davranın. Davranış biçiminiz ve bakış açınız insanların size olan bakış açılarını ve davranışlarını etkiler. Bunu sonucunda ya çekersiniz ya da itersiniz.
Dünyaya karşı şu anki bakış açınızı değiştirmek sizin elinizde. Bazı şeyleri farklı açılardan görmeye başladığınızda, farklı düşünmeye, hissetmeye ve davranmaya başlarız.
“Benim jenerasyonumun en büyük keşfi: İnsanların, düşünce tarzını değiştirerek hayatlarını da değiştirebileceklerini keşfetmesidir.” – William James
Can Fırat

Yazar hakkında

admin administrator

1 yorum

Can FıratYayın tarihi3:54 pm - Nis 30, 2013

İsmini gizlilik gereği vermek istemediğim bir katılımcımdan gelen mesajı aşağıda gurur ve duygu dolu bir şekilde sunuyorum;
“Size öncelikle çok teşekkür ederim sayenizde işimde ve hayatımda bir çok şey değişti öncellikle ben değişdim. İşte içimdeki ses!…bu olsa gerek diyorum.ve diyorum ki sizi her daim dinlemek ve yakın yerlerdde yapmış olduğunuz seminerlere katılmak…
B.Y. “

Bir cevap yazın