Yaptığınız İş Gerçekten Yapmak İstediğiniz mi? Yoksa…

ileadmin

Yaptığınız İş Gerçekten Yapmak İstediğiniz mi? Yoksa…

Kiranızı ödemek, geçinmek, evlenmek, sosyal ortamlarda doyasıya yaşamak veya kısacası ihtiyaçlarınızı karşılamak için çalışmanız gerekiyor. Peki işinizden ne kadar mutlu ve yaptığınız işi ne kadar seviyorsunuz? Yoksa işinize tahammül mü ediyorsunuz?

Günümüzün büyük bir bölümünü işte o soruyu sorduğum yerde çalışarak geçiriyoruz. Evde geçirdiğimiz zaman ise, işe hazırlanmak, geçirdiğimiz kötü anların ardından toparlanmak veya gün sonu ihtiyacını duyduğumuz huzuru yaşamakla geçiriyoruz. Evet ama sizce hayat, sevmediğiniz bir işi yapmak veya katlanmak için biraz kısa değil mi?
İşiniz katlanmanız gereken zorunluluk mu? Eğer öyleyse şu sözleri duyduğunuza eminim;
“Artık bu iş beni deli ediyor.”
“Hayır, beni daha çok delirtiyor”
“Patronum bana kötü davranıyor.”
“Esas sen benim patronumu bir görsen senin ki melek”
Bu sözleri söyleyenler alaycı, olumsuz ve aksi olmanın havalı bir şey olduğunu düşünebilirler. Üzgünüm ki bu, yaşadıkları zamanı boşa harcamaktan başka bir şey değildir. Söylenmek yerine, koşulları değiştirip, korkunç bir işe katlanmaktansa yeni bir iş arayışına geçmek çok daha akıllıca yapılacak bir hamle olacaktır.
Siz böyle düşünmüyor olabilirsiniz. “Evin kredisi, borçlarım veya çocuklar şu okulu bitirdikten sonra sevdiğim işi yapacağım” diyerek işinize katlanıyor olabilirsiniz. Hatırlatmak istemezdim ama yarın yaşadığımız son gün olabilir. Söylemek istediğim hayatı ertelemek, o istediğimiz hayata asla sahip olamamak demektir.
İşinizi sevdiğinizde ise, hangi işte çalışırsanız çalışın, başarı kendiliğinden gelecektir. Başarılı olduğunuz ve zevk aldığınız bir işi yaptığınızda ise sadece iyi bir çalışan değil, daha iyi bir eş ve ebeveyn olacağınız da ortadadır.
Kendinizi, zaman kavramını kaybedecek kadar bir işe verdiğinizde, beyninizdeki tüm hücreler heyecanlanmaya başlar ve tüm sıkıntılardan uzaklaştığınızı hissedersiniz. O anda yaptığınıza, tam anlamıyla kendinizi verdiğinizde yüksek bir konsantrasyon düzeyine ulaşır ve zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmazsınız. İşte bu ana akış halinde olmak diyebilirsiniz.
Akış halinde olduğunuz her işte veya her eylemde başarıya çok daha kolay ulaşırsınız. Peki siz yaşamınızda en çok neyi yapmayı seviyorsunuz? Hangi işi yaparken, zaman mevhumunuzu yitirecek kadar konsantre oluyorsunuz?
Mevcut durumunuzun büyük bir bölümünü değiştiremiyorsanız bile, işinizde küçük değişiklikler yapın ve daha fazla keyif alabileceğiniz anlar yaratmanın yollarını arayın.
Motivasyonunuzu yeniden alevlendirmek ve keyif aldığınız bir işi yapmak veya sevdiğiniz insanlarla dilediğinizce vakit geçirmek bir lüks değil tamamen unutmamanız ve yapmanız gereken bir zorunluluktur.
Bunu bulmakta zorlanıyorsanız hemen yanı başınızdakilere şu 3 soruyu sorun;
Beni nasıl tanımlarsın?
Sence tutkuyla yaptığım bende gördüğün ilgi alanlarım neler?
Hangi işi veya işleri başarıyla yaptığımı düşünüyorsun?
Cevapları dinlerken müdahale etmeyin, sadece geri bildirim verene teşekkür edin. Ortaya çıkan duruma bakın ve varsa aldığınız cevapları koçunuz ile değerlendirin.
Can Fırat

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın