Fırtına İçinde Sükunet

ileadmin

Fırtına İçinde Sükunet

Kendinize hakim olmak yerine çığlık atmak istediğiniz anlar yaşadığınız oldu mu? Yaklaşan teslim tarihi, yöneticinizin sizden günler ve saatler harcadığınız raporu tekrar baştan yazmanızı istemesi, evdeki bakıcınızın çok önemli bir toplantınız olduğu gün sizi son anda yüz üstü bırakması, iş görüşmesine giderken yaşadığınız trafik çığlık atmanız için iyi sebepler.

Hepimiz çok yoğunuz, yapmamız gereken çok şey var ve her şey çok acil. O yüzden ara sıra kendinizden geçtiğinizde sizi kimse suçlayamaz. Endişeli veya kendinizi stresli hissediyorsanız, performansınız da uçurumdan aşağı yuvarlanır. Zihninizde dönen o endişeli düşünceler mantıklı düşünmenizi engeller. Sorunları büyütebilir, yaratıcılığınızı kullanmakta zorlanabilir ve normalde yapmayacağınız hataları yapabilirsiniz.
Stresliyken bir şeyle uğraşmak zaman kaybıdır. Gerildiğinizi hissettiğinizde, duygu ve mantık dengesini tekrar sağlamak, beyninizi yeniden başlatmak için en az beş dakika ara verin ve normal işletiminizi yeniden ele almanızı sağlayın. Amaç, bilincinize girmeye çalışan olumsuz düşünceleri görmezden gelip tekrar odaklanmanızı sağlamak. Bunu yapabilmenin en güzel size özel yöntemi koçunuz ile yapılan görüşmelerde ortaya çıkmaktadır.
Örneğin,
Elinize bir sözlük alın veya ekşi sözlüğe girip daha önce bilmediğiniz kelimeleri cümle içinde kullanın.
Derin nefes alın ve içinizden beşe kadar sayıp nefesinizi verin.
İçinizden sevdiğiniz bir şarkıyı söyleyin ve melodisini duymaya çalışın
Gitmek istediğiniz tatili düşünüp hayalini kurduğunuz uçağın içinde kendinizi hissedin.
En önemlisi kendi metodunuzu koçunuzla çalışın ve stresliyken asla bir şeyle uğraşmayın, fırtınanın sükunete dönmesini bekleyin.
Can Fırat

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın