Aylık arşiv Şubat 2019

ileadmin

Kariyer Koçluğu

Yaptığınız işi sevdiğiniz, önemsediğiniz sürece büyük varoluşsal gerçekler bulmanıza gerek yok (gerçi bulabilirsiniz de). Önemli olan tek şey o işi sevmeniz ve önemsemenizdir. “Neden mükemmel olmalı” sorusu, aslında saçma bir sorudur, sevdiğiniz ve önemsediğiniz bir işi yapıyorsanız zaten böyle bir soruyu cevaplamanıza gerek yok. Sorulması gereken soru neden mükemmel olmalı değil, “nasıl mükemmel olunur?” olacaktır.

“Neden mükemmel olmalı?” diye değil, “Mükemmelliğe ulaşmak için çaba göstermek zorunda hissetmenizi sağlayan iş hangi iştir?” diye sorulması gerekir. Kendinizi, “neden mükemmele ulaşmak için çabalıyoruz ki? Başarılıyız ya yetmez mi?” sorusunu sormak zorunda hissediyorsanız, muhtemelen yanlış bir iş yapıyorsunuzdur. İyi ile mükemmel arasındaki fark ise, vasat ile olağanüstü arasındaki fark anlaşıldığında ortaya çıkar.

Kariyer koçluğu süreci ile birlikte keşfedilecek tüm parçaları bir araya getirdiğinizde, sadece iş hayatınızda değil, hayatınızın diğer alanlarında da mükemmelliğe doğru yol alırsınız. Anlamlı bir hayatınız olmadan mükemmel bir hayatınız olamaz. Anlamlı bir işiniz olmadan da anlamlı bir hayat sürmeniz nerdeyse imkansızdır. Ancak bütün bunlara sahipseniz çok az insana nasip olan yaratıcı bir elinizin olduğunu bilmenin getirdiği o iç huzura sahip olabilirsiniz. Hatta yaşanabilecek tatminlerin en büyüğüne, gerçekten önemli bir duyguya, bu dünyadaki kısacık zamanınızın boşa harcanmamış olduğu duygusuna sahip olabilirsiniz. Peki mükemmele ulaşmakta ve bu yolculuğa adım atmakta siz kendinizi ne kadar hazır ve kararlı görüyorsunuz? Bu yolculukta neler var?

HADİ USLUBU BİRAZ DEĞİŞTİRELİM!

Sizinle neler mi yapıyoruz? Öncelikle sizi siz yapan değerlerinize ve güçlü yönlerinize odaklanıyoruz, hani siz zaten bunu biliyor olsanız bile birlikte tekrar keşfedip bu değerlerinizi ne kadar yaşadığınıza ve sahip olduğunuza bakıyoruz. Kararlarınızı neye göre alıyorsunuz? Bunu iyi bildiğinizi biliyorum, bu benim bildiklerim ve tabi ki sizin de bildikleriniz, peki sizde sizin farkına varmadığınız aydınlanması gerekenler ortaya çıksaydı bu kararları nasıl alırdınız?

Bu ne mi sağlıyor? Bu bir şeyi fark etmenizi sağlıyor “öz farkındalık”, değerlerimle nasıl yaşıyorum ve hangi yetkinliklerimi geliştimeliyim? Kararlarınızı ve seçimlerinizi farklı bir şekilde nasıl gerçekleştirmelisinizi soruyorum? Dünyanın merkezinde onu yaşamaya değer kılan sıcak bir özü yani çekirdeği var ve kendi etrafında hatta tüm uydularını da etrafına katarak dönmeyi başarıyor. Hadi peki bunu da biliyorsunuz ve benim asıl size sorduğum, içinizde sizi ısıtan ve etrafınızda sevdiklerinizin olmasını, işinizle uyum içinde olmanızı sağlayan neler var? Yaptıklarım ve gerçekleştirmek istediklerim buna ne kadar değer? Bütün bu değerlerinle bütünlük, denge içinde misin ve mevcut yaşadığın şu An’da mısın? Tüm bu parçaları birleştirmek buna ve benzer sorulara vereceğiniz cevaplarda gizli. Size kimse bu soruların cevabını üzgünüm ki veremez veririm diyen varsa üzerine bir bardak soğuk su için, koçunuz olarak benden de size dair bu cevapları vermemi beklemeyin, çünkü bu cevapları verecek olan kendi aklınız ve hepsinden önemlisi kalbiniz.

Zihnimiz nasıl düşünüyor, hangi anlamlar yüklemeye çalışıyoruz ve sizi destekleyen inançlarınız neler?

Örnek mi?

Nasıl daha çok para kazanacağımı bilmiyorum.
Hiçbir zaman yeterince param olmayacak.
Daha fazla paraya sahip olmak için özgürlüğümden fedakârlık etmem gerekir.
Hayat mücadelecidir çünkü hiçbir zaman istediğimi alamam.
Keşke biraz daha param olsaydı da daha fazla mutlu olabilseydim.
Bir bedel vardır ve onun ödenmesi gerekir.
Büyük ikramiye bana çıksa işte o zaman ne bu hayatta ne yapılacağını bilirim.

“Para ağaçta yetişmez” deyimi bazı varsayımları içermektedir. Bu varsayımı ve deyimi destekleyen inançlarınız neler??

Siz halen o büyük ikramiyeye bir şeyler yükleyin üstüne üstlük, suçlu hep onlar ve siz zaten elinizden gelenin üstünde bir performansla çalışmaya devam eden olun. Kocaman bir HAYIR, zaten siz içinde bulunduğunuz tüm olumsuzluklarla nasıl mücadele edildiğini çok iyi biliyorsunuz günün sonunda da döngü hep aynı şekilde devam ediyor, evet bu döngü var ve sizin döngünüzde hayat gerçekten bu mu demek? Yani hiç o hayalini kurduğunuz yaşama ve sizin için ideal olan o mükemmel kariyere sahip olmak olası değil mi?
Siz bu şekilde düşündükçe özel yaşamınız ve iş yaşamınız zaman içinde akıp gidiyor. Siz de bir seyirci gibi bu filmi izleyip nasıl akıp gittiğini izliyorsunuz. Keşke izleseniz, yoksa gerçekten izliyor musunuz? Yaşamınızda ve işinizde artık bir fark istiyorsanız farklı bir bakışa sahip olmalı ve farklı bir şey yapmalısınız. Her gün aynı şeyi yapıp günün sonunda farklı bir sonuç beklemek üzgünüm ki mümkün değil!! Veya isterseniz bunun aksi bir şey olduğunu düşünüp, şunu yapın; tüm isteklerinizi evinizdeki duvarlara, yatağınızın hemen üstündeki tavana adına da büyük sır diyerek yazıp asın. Ben hayalini kurmayın veya vizyonlamayın asla demiyorum, ona ulaşmak için mevcut durmunuzdan olmak istediğinize nasıl ulaşaksınız size sadece bunu hatırlatıyorum, eminim her gün aynı şekilde oturup bekleyince bu yazdıklarınızın hepsi bir gün gerçek olacak. Sonuçta siz o anlamını yüklediğiniz sırra yani mutlu sona da ulaşacaksınız. Hadi ama bu sözlerle birbirimizi ve herşeyden önemlisi kendinizi kandırmayın.

Ya da birlikte sevdiğiniz işi ve yaşamı keşfedelim ve siz ona ulaşmak için adım atın.
Artık birilerinin sizin için istediği veya planladığı kariyeri değil sizin oluşturacağınız bir kariyer planı ve eylem planı oluşturup adım atın.
Bunu yapmanın alışkanlığına sahip olduğunuzda da artık etrafınıza farklı bakıyor, adımlarınızı atıyor ve olmak istediğiniz yere ulaşmış oluyorsunuz.

Koçunuz olarak bense sizi etrafınızdakiler gibi aldığınız sonuçlar için kutlayan, ancak daima sizi olduğunuz gibi gösteren bir aynayım ve sonucunda siz kendi aynanız yani kendi kendinizin koçu olduğunuz gün yolcuğumu sizinle tamamlamış olanım. Sizden istediğim ise beni bir danışman, tavsiye veren, psikolog veya karar verici olarak görmemeniz aksi halde boşuna para ödemiş olursunuz. Adım atmak, dürüst olmayıp kandırmaya çalışmak veya yeni modaymış benim bir koçum var deyip hava atmak için gelirseniz gene siz bilirsiniz, bence bunu başka birine yaparsanız sizin için daha az masraflı olur.

Peki neden koçunuz olarak ben?

icflogo

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından  ACC olarak akredite edilen koçlardan biri olmam. Aynı yollardan benim de geçmiş olmam ve o adımları atmış olmam. Her gün yaptıklarımı kenara bırakarak artık farklıyı deneyimlemek için bir yolculuğa çıkmış olmam ve şimdi aynı sizinle çıkacağımız yolculuk gibi sürece güveniyor olmam. Şimdi ise benimle birlikte yürüyen koçluk yolcularına kendi deneyimlerini yaşamaları için farkındalıklar yaşatıp onları kutluyorum.

Çünkü siz de başarabilirsiniz!!!

ileadmin

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!