Aylık arşiv Mart 2013

ileadmin

Fikir mi? Plan mı? Yoksa…? Siz Karar Verin…

“Kısa vadede yaptığımız şeylerden pişmanlık duyuyoruz, ancak zaman geçtikçe yapmadığımız şeylerden daha fazla pişmanlık duyar oluyoruz.” Öz disiplini yüksek olanlar bazen harekete geçme konusunda yavaş olabilir. Belki siz de öylesiniz. Verdiğiniz kararların sizi doğru sonuçlara ulaştıracağından emin olmak isteyebilirsiniz.
Yeni bir işe girmek ya da kendi işinizi kurmaktansa daha az riskli olduğu için yıllarca aynı yerde çalışmaya, aynı işi yapmaya devam edebilirsiniz. Salgın hastalık, nem, tuhaf yemekleri, terör veya benzer sebeplerden dolayı yurt dışında tatil yapmamaya karar verebilirsiniz.
Devamını oku

ileadmin

Olumsuz Yorumları Bırakıp Soru Sormaya Başlayın

İş veya özel yaşamınızda etrafınızdaki fikirlerin iyi yönlerini ne kadar fazla görüyor veya beğendiğiniz şeyleri ne sıklıkla takdir ediyorsunuz?
En güzel yeteneklerinizden biri kötü gidebilecek şeyleri en başından hissedebiliyor olmanız. Direnci veya dayanımı yüksek insanlar kaygısız bir şekilde olası sorunları görmezden gelirken, siz kötü fikirlere son verme konusunda oldukça başarılısınız. Yeni iş arkadaşlarınız, müşterileriniz, yakın çevreniz ve hatta aileniz sizi destekçi olmayan, gereğinden fazla olumsuz, eleştirel ve karamsar bir insan olarak görebilir.
Devamını oku

ileadmin

Duygularınızın Adını Koyun ve Bir Canavara Dönüşmesini Engelleyin

Duygularınızın tüm mantıklı düşüncelerinizi yoldan çıkaracak bir canavara dönüşmesini engelleyebilirsiniz. Nasıl mı?
Geçtiğimiz hafta sonu ekip yönetimi ve takım koçluğu eğitimine çıkmadan 10 dakika önce kendimi gergin hissettim ve tam anlamıyla dilim damağım kurudu. Muhtemel sebebi, katılımcıların bilindik bir firmanın üst düzey yöneticileri ile hatta içlerinden bazılarının ulusal medyada tanınan ve etkili konuşmalar yapan bireyler olması idi.
Devamını oku

ileadmin

Fırtına İçinde Sükunet

Kendinize hakim olmak yerine çığlık atmak istediğiniz anlar yaşadığınız oldu mu? Yaklaşan teslim tarihi, yöneticinizin sizden günler ve saatler harcadığınız raporu tekrar baştan yazmanızı istemesi, evdeki bakıcınızın çok önemli bir toplantınız olduğu gün sizi son anda yüz üstü bırakması, iş görüşmesine giderken yaşadığınız trafik çığlık atmanız için iyi sebepler.
Devamını oku

ileadmin

Adımların Önündeki Risk

Bugün eğitimde katılımcılarla değişimi ve adım atmayı konuştuk hepsinden sorularıma ayrı ayrı çok güzel yorum ve cevaplar geldi. Ortak gelen yanıt ise değişim için adım atmaya, adım için özgüvene ihtiyaç duyduklarıydı. Bunun için ise önlerindeki engelin risk almak ve bundan dolayı yaşadıkları gerginlik olduğu idi.
Devamını oku

ileadmin

Zirveye Ulaşanlar

Herkes aksilikler veya hayal kırıklıkları yaşar neredeyse kimse ilk denemede istediğine ulaşamamıştır. Bazen en güçlü adaylar bile iş görüşmelerinde reddedilir veya terfi alamaz. Gayet sosyal ve girişken insanlar da birine çıkma teklif ettiklerinde reddedilebilir. Ünlü iş adamlarının hayat hikayeleri okununca görünüyor ki yüzlerce kez potansiyel müşterileri tarafından reddedilmişler. Bu veya benzer reddedilmeler siz ancak izin verirseniz sizi zedeler ve hayattan elinizi ayağınızı çekmenize sebep olur.
Devamını oku

ileadmin

Ya yarın yoksa ?

Cesaret ve adım atmak, hislerinize rağmen hareket etmeye dayanıyorsa, ertelemek de hareket etmenin baş düşmanıdır. Diğer bir tanımla ertelemek, korku ve endişe etmek gibi bazı duygular nedeniyle harekete geçmekten kaçınmaktır. Ertelemek de çoğumuzun duyduğu yap-düşün-hisset döngüsünü ters bir biçimde harekete geçirir. Cesaret dolu özgüvenli davranışlar, özgüven dolu inanç ve duyguları doğurur. Eyleme geçmeyi ertelemekse o eylemi yapamayacağınıza dair inançlara ve asla başaramayacağınıza dair korkulara neden olur. Kaçınma duygusu bir kısır döngü yaratır ve bunun adı da bir şeyden ne kadar çok kaçınırsanız ondan o kadar çok kaçınmak istersiniz olur.
Devamını oku

ileadmin

Özgüven ve Koçluk

Özgüven denildiğinde aklınıza gelen ilk düşünce nedir? Bu soruyu cevaplandırırken aklınıza yakın çevrenizde bulunan insanlar, başarı hikayelerinden esinlendiğiniz liderler, firma sahipleri ve hatta firmanızdaki yöneticiler gelebilir. Bu insanların nasıl konuştuklarını, hiçbir endişe duymadan nasıl sunum yaptıklarını, müzakerelerde nasıl başarılı olduklarını, iş görüşmelerinde ve özel yaşantılarında rahatlıkla nasıl ilgi odağı olduklarını düşünebilirsiniz.
Devamını oku

ileadmin

Seçim ve Değişim

Yaptığım eğitim ve koçluklarda bana yöneltilen soru değişimin nasıl olduğu yönündeydi. Ben de karşımdakilere bunun bir yolculuk olduğunu seçimler ve adımlarla bu yolculukta yürünebileceğinden bahsettim.
Koçlukta değişim seçimler ve adımlarla başlar. Şimdiye kadar yapılan seçimler ve atılan adımlar sizi bulunduğunuz noktaya başarıyla ulaştırdı. Bundan sonrasında ise başarılı olabilmek değişen dünya ve yaşadığımız ülkenin karşılaştığı durumlara uygun adımları atabilmekle mümkündür. Basit bir tabirle eskiden altımızda bir sandal ve iki küreğimizle biz durgun sularda bir yerden diğer bir yöne rahatlıkla gidebilmeyi başardık. Şimdi ise elimizde bir sörf tahtası önümüzde büyük dalgalar var. Bizden günümüzde istenen sörf yapabilmemiz. Diğer bir deyimle değişimde dalgaların üzerinde sörf yapabilmek. Ben sörf yapmayı bilmiyorum öğrenmek de istemiyorum dediğimizde ise savrulmadan gitmemiz ve en önemlisi nereye gittiğimizi bilmek mümkün olamaz. Bu şekilde kısa vadeli isteklerimize ulaştığımızda bunun adına şans, ulaşamadığımızda ise adına kader denen çarkın içinde dönüp durmaya devam edilir.
Devamını oku