Aylık arşiv Ocak 2013

ileadmin

Koçluk Zamanı

Değerlerimizi çoğumuz biliyoruz ve onları yüceltmek için neler yapmamız gerektiğini de biliyoruz veya bildiğimizi varsayıyoruz. Bu amaçla da denge içinde bir yaşamı elimizde tutuyoruz.
Öyleyse şuna bir bakalım;
Değerlerini yüceltmeyi bilen ve kendi yaşamını elinde tutan bir satış yöneticisinin denge çarkının içinde “Eş/Romantizm”, ikinci maddesi “Sağlık” olduğunu düşünün. Ulaşmak istediği, kendi branşında en iyi satış yöneticisi olarak yılda 198.000 TL kazanmak olsun.
Devamını oku

ileadmin

For Your Career

1. Listen more than you talk
We have two ears and one mouth, using them in proportion is not a bad idea! To be a good leader you have to be a great listener. Brilliant ideas can spring from the most unlikely places, so you should always keep your ears open for some shrewd advice. This can mean following online comments as closely as board meeting notes, or asking the frontline staff for their opinions as often as the CEOs. Get out there, listen to people, draw people out and learn from them.
Devamını oku

ileadmin

Sizi robot yönetici yapabilir miyiz lütfen ?

Kariyer ve Yönetici Koçluğu almanız için nedenlere örnekeler için sevgili Ahmet Tamtekin’nin Dünya Gazetesinde yayımlanmış güzel bir yazısı.
İş dünyasında başarının kilidini verilere dayandırmak, deneyimleri etkin bir şekilde kullanmak, yalın ve sağduyulu davranmak olarak görürüz. Bir şekilde robot gibi verileri ve yaklaşımları ustaca ve önden kestirilebilir bir şekilde kullanan yönetici üretmeye çalışırız. Kişisel gelişim yaklaşımları da bunun üzerine kuruludur. Gelişim alanları, yetkinlik eksiklikleri, standarda göre metodik olarak belirlenir ve yine metodik yaklaşımlarla yöneticiyi geliştirmeye çalışırız. Hatta bunu öyle abartırız ki, bu standartlara yakınlığına bakarak koçluk alan yöneticinin yatırım geri dönüşünü hesaplamaya çalışan kurumlar bile vardır. Sanki bir torna vardır, bir ucundan gelişim alanı olan yöneticiyi sokarsınız, diğer uçtan kusursuz herkese benzeyen bir robot çıkar.
Devamını oku

ileadmin

100. Maymun Fenomeni

Ken Keyes Jr.’dan belki de hepimizin hayatını değiştirecek bir gerçek deneyin öyküsü.
Size gerçek bir hikâye anlatacağım: Yüzüncü Maymun’un hikâyesini… Pasifik Okyanusu’nda irili ufaklı birçok ada. Bu adalarda Macaca Fuscata türü Japon maymunları yaşıyor. Bu adalardaki maymunların doğal ortamları içindeki davranışları otuz yılı aşkın bir süre bilim insanları tarafından gözleniyor.
Devamını oku

ileadmin

DİNLEME – Dostluğun Vazgeçilmez Unsuru Olan Sohbet

Dostluğun vazgeçilmez unsuru olan sohbet, sevgi ve erdem merkezli bir iletişim biçimidir. Dost bir yürekten çıkan sözler karşı yürekte güzel yankılar uyandırır. En güzel anlarımız dost meclislerinde sohbetle demlenir. Üstelik bakın bakalım koçlukta dinlemek ve kendi kendinizin koçu olduğunuzda dinlemek nasıl bir meziyet.
Sohbet edebilmenin üç ana unsuru var. Sohbet mekânı, sohbet erbabı, sevgi… Mekân, sohbet etmenin fiziksel şartlarına uygun sessiz, rahat oturulabilen, gözü rahatsız etmeyen bir sadelik ve güzellikte olmalıdır. Sohbet edenlerin, hoşgörülü, sevgi dolu, duygudaşlık kurabilen, yeni fikirlere açık ve kendini sürekli yenileyen, erdemli kişilerden olması sohbetin derinliğini sağlar.
Devamını oku