Yazar arşivi admin

ileadmin

Kariyer Koçluğu

Yaptığınız işi sevdiğiniz, önemsediğiniz sürece büyük varoluşsal gerçekler bulmanıza gerek yok (gerçi bulabilirsiniz de). Önemli olan tek şey o işi sevmeniz ve önemsemenizdir. “Neden mükemmel olmalı” sorusu, aslında saçma bir sorudur, sevdiğiniz ve önemsediğiniz bir işi yapıyorsanız zaten böyle bir soruyu cevaplamanıza gerek yok. Sorulması gereken soru neden mükemmel olmalı değil, “nasıl mükemmel olunur?” olacaktır.

“Neden mükemmel olmalı?” diye değil, “Mükemmelliğe ulaşmak için çaba göstermek zorunda hissetmenizi sağlayan iş hangi iştir?” diye sorulması gerekir. Kendinizi, “neden mükemmele ulaşmak için çabalıyoruz ki? Başarılıyız ya yetmez mi?” sorusunu sormak zorunda hissediyorsanız, muhtemelen yanlış bir iş yapıyorsunuzdur. İyi ile mükemmel arasındaki fark ise, vasat ile olağanüstü arasındaki fark anlaşıldığında ortaya çıkar.

Kariyer koçluğu süreci ile birlikte keşfedilecek tüm parçaları bir araya getirdiğinizde, sadece iş hayatınızda değil, hayatınızın diğer alanlarında da mükemmelliğe doğru yol alırsınız. Anlamlı bir hayatınız olmadan mükemmel bir hayatınız olamaz. Anlamlı bir işiniz olmadan da anlamlı bir hayat sürmeniz nerdeyse imkansızdır. Ancak bütün bunlara sahipseniz çok az insana nasip olan yaratıcı bir elinizin olduğunu bilmenin getirdiği o iç huzura sahip olabilirsiniz. Hatta yaşanabilecek tatminlerin en büyüğüne, gerçekten önemli bir duyguya, bu dünyadaki kısacık zamanınızın boşa harcanmamış olduğu duygusuna sahip olabilirsiniz. Peki mükemmele ulaşmakta ve bu yolculuğa adım atmakta siz kendinizi ne kadar hazır ve kararlı görüyorsunuz? Bu yolculukta neler var?

HADİ USLUBU BİRAZ DEĞİŞTİRELİM!

Sizinle neler mi yapıyoruz? Öncelikle sizi siz yapan değerlerinize ve güçlü yönlerinize odaklanıyoruz, hani siz zaten bunu biliyor olsanız bile birlikte tekrar keşfedip bu değerlerinizi ne kadar yaşadığınıza ve sahip olduğunuza bakıyoruz. Kararlarınızı neye göre alıyorsunuz? Bunu iyi bildiğinizi biliyorum, bu benim bildiklerim ve tabi ki sizin de bildikleriniz, peki sizde sizin farkına varmadığınız aydınlanması gerekenler ortaya çıksaydı bu kararları nasıl alırdınız?

Bu ne mi sağlıyor? Bu bir şeyi fark etmenizi sağlıyor “öz farkındalık”, değerlerimle nasıl yaşıyorum ve hangi yetkinliklerimi geliştimeliyim? Kararlarınızı ve seçimlerinizi farklı bir şekilde nasıl gerçekleştirmelisinizi soruyorum? Dünyanın merkezinde onu yaşamaya değer kılan sıcak bir özü yani çekirdeği var ve kendi etrafında hatta tüm uydularını da etrafına katarak dönmeyi başarıyor. Hadi peki bunu da biliyorsunuz ve benim asıl size sorduğum, içinizde sizi ısıtan ve etrafınızda sevdiklerinizin olmasını, işinizle uyum içinde olmanızı sağlayan neler var? Yaptıklarım ve gerçekleştirmek istediklerim buna ne kadar değer? Bütün bu değerlerinle bütünlük, denge içinde misin ve mevcut yaşadığın şu An’da mısın? Tüm bu parçaları birleştirmek buna ve benzer sorulara vereceğiniz cevaplarda gizli. Size kimse bu soruların cevabını üzgünüm ki veremez veririm diyen varsa üzerine bir bardak soğuk su için, koçunuz olarak benden de size dair bu cevapları vermemi beklemeyin, çünkü bu cevapları verecek olan kendi aklınız ve hepsinden önemlisi kalbiniz.

Zihnimiz nasıl düşünüyor, hangi anlamlar yüklemeye çalışıyoruz ve sizi destekleyen inançlarınız neler?

Örnek mi?

Nasıl daha çok para kazanacağımı bilmiyorum.
Hiçbir zaman yeterince param olmayacak.
Daha fazla paraya sahip olmak için özgürlüğümden fedakârlık etmem gerekir.
Hayat mücadelecidir çünkü hiçbir zaman istediğimi alamam.
Keşke biraz daha param olsaydı da daha fazla mutlu olabilseydim.
Bir bedel vardır ve onun ödenmesi gerekir.
Büyük ikramiye bana çıksa işte o zaman ne bu hayatta ne yapılacağını bilirim.

“Para ağaçta yetişmez” deyimi bazı varsayımları içermektedir. Bu varsayımı ve deyimi destekleyen inançlarınız neler??

Siz halen o büyük ikramiyeye bir şeyler yükleyin üstüne üstlük, suçlu hep onlar ve siz zaten elinizden gelenin üstünde bir performansla çalışmaya devam eden olun. Kocaman bir HAYIR, zaten siz içinde bulunduğunuz tüm olumsuzluklarla nasıl mücadele edildiğini çok iyi biliyorsunuz günün sonunda da döngü hep aynı şekilde devam ediyor, evet bu döngü var ve sizin döngünüzde hayat gerçekten bu mu demek? Yani hiç o hayalini kurduğunuz yaşama ve sizin için ideal olan o mükemmel kariyere sahip olmak olası değil mi?
Siz bu şekilde düşündükçe özel yaşamınız ve iş yaşamınız zaman içinde akıp gidiyor. Siz de bir seyirci gibi bu filmi izleyip nasıl akıp gittiğini izliyorsunuz. Keşke izleseniz, yoksa gerçekten izliyor musunuz? Yaşamınızda ve işinizde artık bir fark istiyorsanız farklı bir bakışa sahip olmalı ve farklı bir şey yapmalısınız. Her gün aynı şeyi yapıp günün sonunda farklı bir sonuç beklemek üzgünüm ki mümkün değil!! Veya isterseniz bunun aksi bir şey olduğunu düşünüp, şunu yapın; tüm isteklerinizi evinizdeki duvarlara, yatağınızın hemen üstündeki tavana adına da büyük sır diyerek yazıp asın. Ben hayalini kurmayın veya vizyonlamayın asla demiyorum, ona ulaşmak için mevcut durmunuzdan olmak istediğinize nasıl ulaşaksınız size sadece bunu hatırlatıyorum, eminim her gün aynı şekilde oturup bekleyince bu yazdıklarınızın hepsi bir gün gerçek olacak. Sonuçta siz o anlamını yüklediğiniz sırra yani mutlu sona da ulaşacaksınız. Hadi ama bu sözlerle birbirimizi ve herşeyden önemlisi kendinizi kandırmayın.

Ya da birlikte sevdiğiniz işi ve yaşamı keşfedelim ve siz ona ulaşmak için adım atın.
Artık birilerinin sizin için istediği veya planladığı kariyeri değil sizin oluşturacağınız bir kariyer planı ve eylem planı oluşturup adım atın.
Bunu yapmanın alışkanlığına sahip olduğunuzda da artık etrafınıza farklı bakıyor, adımlarınızı atıyor ve olmak istediğiniz yere ulaşmış oluyorsunuz.

Koçunuz olarak bense sizi etrafınızdakiler gibi aldığınız sonuçlar için kutlayan, ancak daima sizi olduğunuz gibi gösteren bir aynayım ve sonucunda siz kendi aynanız yani kendi kendinizin koçu olduğunuz gün yolcuğumu sizinle tamamlamış olanım. Sizden istediğim ise beni bir danışman, tavsiye veren, psikolog veya karar verici olarak görmemeniz aksi halde boşuna para ödemiş olursunuz. Adım atmak, dürüst olmayıp kandırmaya çalışmak veya yeni modaymış benim bir koçum var deyip hava atmak için gelirseniz gene siz bilirsiniz, bence bunu başka birine yaparsanız sizin için daha az masraflı olur.

Peki neden koçunuz olarak ben?

icflogo

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından  ACC olarak akredite edilen koçlardan biri olmam. Aynı yollardan benim de geçmiş olmam ve o adımları atmış olmam. Her gün yaptıklarımı kenara bırakarak artık farklıyı deneyimlemek için bir yolculuğa çıkmış olmam ve şimdi aynı sizinle çıkacağımız yolculuk gibi sürece güveniyor olmam. Şimdi ise benimle birlikte yürüyen koçluk yolcularına kendi deneyimlerini yaşamaları için farkındalıklar yaşatıp onları kutluyorum.

Çünkü siz de başarabilirsiniz!!!

ileadmin

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

ileadmin

Tartışmaları Kucaklayan Yönetici Olun

Bir çok insan çevresi tarafından sevilmek ve değer görmek ister, bu düşünce insan davranışlarını etkileyen en temel inançlardan bir tanesi ve nerdeyse en önemlisidir. Bu inanç ve motivasyon doğrultusunda da bilinçli veya çoğu zaman bilinçsizce tartışmalardan kaçınma arzusunda oluruz. Özellikle çalışma hayatında “uyumlu”, “uç noktalarda olmayan”, “aykırı davranmayan” ve bir “takım oyuncusu” olarak davranmayı tercih ederiz. Tek istenilen çoğu zaman birlikte çalışılmaktan en mutluluk duyulan kişi olmaktır. Devamını oku

ileadmin

Planlamak – Yapmak

Çok iyi planlar yapıyor olmanız demek, işleri iyi bitirdiğiniz anlamına gelmez. Girişimciler, iş sahipleri ve hatta kurumsal yapılar içinde çalışanlar arasında en başarılı görünenler, bir şeylerin oluşumunu gerçekleştiren veya başladığı işi bitirenlerdir. Eğer gününüzün yoğun bir kısmını planlama ile geçiriyorsanız sadece verimliliğinizi değil aynı zamanda kariyerinizi de sabote etmiş oluyorsunuz. Devamını oku

ileadmin

Seçenekler ve Keşkeler

Keşke sözcüğü, pişmanlık sonucu zihinsel sıkıntıların kısa bir özeti olarak algılanmaktadır. Bazı insanlar pişmanlığı olumsuz olarak dile getirirken, diğerleri bunun tam tersine inanırlar.
Genelde olumsuz olarak algılanmasına karşın pişmanlık Devamını oku

ileadmin

Başarı İçin Daha Fazlası ve Mutluluk

The Economist dergisi 2010 yılı Aralık ayı kapak konusunda belirttiği araştırmanın içeriğine göre, on sekiz ile yirmi bir yaşları mutluluğun en yüksek yaşandığı dönemi oluşturuyor. Bu araştırmayı, Pennsylvania ve Stanford Üniversiteleri de yaklaşık 10 milyon kişi ile mutluluk ve anlamı üzerine yapılan inceleme de doğruluyor. Devamını oku

ileadmin

Düşüncelerinizin Farkında Olun

Son elli yıldan bu yana negatif düşünce kalıpları üzerine o kadar çok araştırma yapılmış ki listelere baktığımda, hele de çarpık düşünce ve Rasyonel Duygu Davranış Terapisi aracılığı ile “bilişsel önyargı” hakkında olanları gördüğümde yüzüm buruştu.
Çarpık ve bilişsel önyargı alışkanlığınızın olduğunu fark etmeniz çok da kolay değil. Nasıl bir düşünce içinde olursanız olun, negatife saptığınızda bile bunun mantıklı olduğunu varsayarsınız. Sağlıklı düşünemediğimizde zihnimizdeki negatif düşünceler mantık dışıdır. Bunun değerlendirmesini şöyle yapabilirsiniz,
Devamını oku

ileadmin

Yaşam Size Ne Söylüyor?

Beş yüz yıla yakın bir süredir eserleriyle çok iyi bilinen Michelangelo, yaşama dair heykellerini yaptığı figürlerinin, mermer parçaları içinde yaşadığını öylesine güzel algılamış ve algılatmıştır ki kelimenin tam anlamıyla taşını yontarak figürlerine can verip onları serbest kılmıştır.
Peki siz bir taşın içerisinde kalmış olsaydınız ve Michelangelo üstadım sizi yontmaya başlasaydı, siz nasıl serbest kalırdınız?
Devamını oku

ileadmin

Keşke Yerine Keşfedin, Hayal Edin ve Ortaya Çıkartın

Pişmanlık tüm biçimleri ve boyutlarıyla karşımıza geliverir. Onların bir kısmını anlamak kendimizle başa çıkmamıza yardımcı olup bizi bilinçli yapabilir. Kendimizi kayıplara karşı korumak görece iyi bir yöntem olabilir. Alternatifler arası seçim yapmak elbette bazı riskleri içerebilir, ancak biz belirsiz kazanımlar yerine küçük ve kesin bir kazancı tercih ederiz. Bununla birlikte bizler aşırı derecede yüksek veya düşük olanlar yerine tatminkar orta dereceli çözümleri tercih etme eğilimindeyizdir.
Devamını oku

ileadmin

İçinizdeki Ses

İçinizdeki ses, sizi harekete geçirmek için zorluyorsa, adımlarınızda hazırlıklı olmanızı ve herhangi olası bir sonucu göğüslemenizde yardımcı oluyorsa ya da bazı olası tedbirler almanızı sağlıyorsa yapıcıdır. Diğer yandan eğer bu ses, aklınızın içinde bozuk plak gibi dönüp duruyorsa ve sizi ileriye taşıyacak düşüncelerinize odaklanmanızı engelliyorsa, ruh halinizi olumsuz yönde etkiliyorsa ve hayatınıza devam etmenize engel oluyorsa bu ses artık yıkıcı olup içinizdeki sabotajcı halini almış demektir.
Devamını oku